,

Čerstvost parfémů – jak zjistit, zda parfémy nejsou prošlé

Čerstvost parfémů znamená nejen okouzlující vůni, která vydrží na naší pokožce několik hodin, ale také jejich použitelnost. Datum expirace parfémů je velmi důležitým faktorem, který ovlivňuje intenzitu a trvanlivost vůně. Jak tedy zjistit, zda jsou parfémy prošlé? Co se děje s vůní, když její čas dávno uplynul?

Čerstvost parfémů – jak se starat o trvanlivost vůně?

Když mluvíme o čerstvosti parfémů, obvykle máme na mysli svěží a intenzivní vonné tóny. Předpokládá se, že tyto vůně skvěle ladí s letním obdobím a doplňují osvěžující letní styl. Nicméně čerstvost parfémů zahrnuje také jejich použitelnost. Předtím než se zaměříme na otázku platnosti vůně, je dobré se seznámit s několika tajemstvími, která nám umožní prodloužit jejich trvanlivost.

Jak se starat o vůně? Co dělat, aby parfémy zachovalý svou čerstvost? Především se postarejte o správné uložení parfémů. Místo, kde se rozhodnete umístit flakon s vaší oblíbenou vůní, má obrovský vliv na její trvanlivost. Vyhněte se tedy uchovávání parfémů na vlhkém místě, vystaveném přímému slunečnímu záření nebo umělému světlu a také tam, kde se mění teploty. Kde tedy uchovávat parfémy? Držte flakon na stinném místě při pokojové teplotě. Nezapomeňte po každém použití parfémů pečlivě je uzavřít. V opačném případě se i při dodržení data expirace parfémů mohou změnit jejich vůně, barva a jednoduše se zkazit.

Datum expirace parfémů – mohou parfémy vypršet?

Předpokládejme však, že víme, jak správně uchovávat parfémy a pečlivě o ně dbáme. Po určité době si však všimneme, že barva parfémů se trochu změnila a vůně již není tak intenzivní jako na začátku. V extrémních případech může dokonce působit trochu zatuchle nebo se zcela změnit. Navíc po použití parfémů na pokožce nebo na oblečení se mohou objevit neestetické skvrny. V čem spočívá problém? V tom okamžiku si můžeme položit otázku – mají parfémy datum expirace? Mohou se parfémy kazit? A nakonec, jak dlouho mohou parfémy vydržet a jak poznat, že jejich čas již uplynul?

Ano, na rozdíl od běžného přesvědčení parfémy ztrácejí s časem na intenzitě a trvanlivosti. Za to může být zodpovědné právě datum expirace parfémů, konkrétně jeho překročení. Pokud jste dosud tvrdili, že vůně nemůže vypršet, musíte vědět, že jste se mýlili. Stejně jako každý jiný výrobek nebo kosmetika mají parfémy své datum použitelnosti. To platí i pro náhražky parfémů, které se v kvalitě nijak neliší od originálů. Pokud tedy zvolíte pařížské parfémy, musíte se o ně starat stejně pečlivě jako o flakon nejdražších světových značek parfémů. A kde zjistit datum expirace parfémů?

Mohou se parfémy kazit – a pokud ano, kde zjistit datum expirace?

Již víme, že parfémy se mohou zkazit. Ztratit na intenzitě, vyprchat. A jak dlouho mohou parfémy vydržet? Je velmi pravděpodobné, že většina parfémů (jak originálních, tak náhražek) ztratí trochu na trvanlivosti po 2-3 letech od otevření flakonu. To se může stát i tehdy, když přísně dodržujeme pravidla pro uchovávání parfémů. Proto je důležité také mít na paměti datum expirace parfémů. I když na obalu flakonu nenajdeme konkrétní datum, můžeme ho zjistit pomoci znalostí tajemství parfumérského umění. Zaměřme se teď na to, co můžeme zjistit z obalu parfémů.

Producenci perfum, datę ich przydatności określają poprzez oznaczenie PAO, czyli Period After Opening. Najczęściej przybiera ono postać symbolu otwartego słoiczka z liczbą miesięcy, która informuje nas o tym, przez jaki czas od momentu pierwszego użycia, zapach zachowa swoje właściwości. Warto również wiedzieć, że nie bez znaczenia jest także data produkcji perfum. W przypadku wód perfumowanych z alkoholem uznane się, że są one zdatne do użytku w ciągu 5 lat od daty produkcji. A gdzie znaleźć taką datę?

Výrobci parfémů stanoví datum použitelnosti pomocí označení PAO, což znamená Period After Opening. Nejčastěji se jedná o symbol otevřeného hrníčku s číslem měsíců, které nám sděluje, po jak dlouhou dobu od prvního použití bude vůně zachovávat své vlastnosti. Je dobré vědět, že významným faktorem je také datum výroby parfémů. U parfémů s alkoholem se obecně považuje, že jsou použitelné do 5 let od data výroby. A kde najít takové datum?

Zde nám pomůže sériové číslo parfémů. Stejně jako je možné ověřit pravost parfémů pomocí kódu, stejně tak můžeme z něj zjistit datum výroby dané vůně. K tomu stačí rozluštit sériové číslo vyryté nebo nalepené na flakonu. Zde jsou neocenitelné internetové vyhledávače, které ověří pravost parfémů právě podle kódu. Pomocí tohoto kódu identifikují jak značku, samotný produkt, tak i datum jeho výroby.

Pokud tedy chcete co nejdéle užívat si nedotčenou vůni svých parfémů, věnujte pozornost nejen způsobu jejich uchovávání, ale mějte také na paměti jejich použitelnost.

Udostępnij