Publikováno

PARFÉMOVANÁ VODA, TOALETNÍ VODA, PARFÉM, ESENCE

Při nákupu parfémů často požadujeme, aby vůně vydržela, aby byla intenzivní a znatelná po celý den. Mnohdy nás ale ceny produktů donutí učinit rozhodnutí, která budou k naší peněžence šetrnější. Často se také stává, že na vzorkovníku v drogerii voní spoustu parfémů podobně. Co tedy vzít v úvahu při výběru parfémů a parfémovaných vod?

Jako zajímavost můžeme uvést, že výrobci se obvykle rozhodnou použít koncentraci 20 %, což je ideální číslo pro co nejdelší výdrž vůně.

Koncentrace vonných olejů

Hlavním rozdílem mezi parfémy a jinými voňavkářskými produkty (kolínské vody, toaletní vody a parfémované vody) je především procento vonných olejů v celkovém roztoku. To má právě největší dopad na sílu vůně, její výdrž a cenu.

  • Vlastnosti parfému

Ze všech produktů mají nepochybně nejvyšší koncentraci dámské a pánské parfémy. Tato tekutina je také považována za nejluxusnější, což se samozřejmě promítá do ceny. Parfém musí mít minimálně 15 % „vůně“. Horní hranice obsahu je obvykle 30 % nebo více, v závislosti na síle vůně.

  • Parfémované vody

Parfémovaná voda je o kus níže než parfém, což však nic nemění na tom, že má mnohem vyšší obsah vůně a je mnohem exkluzivnější než toaletky a kolínské vody. Standardy parfémované vody jsou minimálně 8 %. Horní hranice je v jejím případě 15 %. Jak rozpoznat parfémovanou vodu? Na obalu je viditelná poznámka „Eau de Perfum“. Na druhou stranu u ostatních typů produktů zůstávají standardy kolem 3 % až 10 %.

  • Kolínské a toaletní vody

Toaletní voda má jemnou svěží vůni, která nezůstává na pokožce tak dlouho jako parfémy nebo parfémovaná voda, ale je ideální pro každodenní použití. Toaletní vody lze rozlišit tak, že je na obalu napsáno „eau de toilette“ (výrobci mohou také používat zkratku EDT). Mají však mnohem nižší koncentraci éterických olejů než parfémy a parfémované vody – od 3 do přibližně 10 % olejů rozpuštěných v 85% alkoholu.